Cookie Consent by Free Privacy Policy website

KPZ

Bubahof » Komunitou podporované zemědělství

Komunitou podporované zemědělství

V prostoru Olga jsme v roce 2021 založili odběrnou skupinu komunitou podporovaného zemědělství (KPZ). Jde o model přímé spolupráce mezi zemědělci/producenty a spotřebiteli, který trvá po celou sezónu. Podílníkům pak zemědělec dodává za stanovených podmínek vlastní čerstvé a sezónní produkty. Model KPZ tak umožňuje financovat např. nákup osiva, sazenic a dává producentům jistotu odběru. Zároveň je budován blízký vztah mezi zapojenými a podílník na sebe bere i část rizika z neúrody.

Zapojením do komunitou podporovaného zemědělství získáváte nejen lokální potraviny pěstované bez chemických postřiků a průmyslových hnojiv, ale i možnost podílet se na zlepšování stavu krajiny, půdy i vztahů mezi farmáři a spotřebiteli.

Díky místní potravinové iniciativě je v Olze k dostání zelenina a vajíčka z Králíčkovy Biozeleniny, od podzimu do jara mošt z Valče i citrusy a další produkty v bio kvalitě od farmářů z řeckého KoinoBio družstva díky spolupráci s projektem Výdejna chutí.

Zeleninová KPZka – Králíčkova Biozelenina

Zeleninu nám od poloviny května do prosince dováží Vojtěch Králíček z Nového Bydžova. Závozy probíhají jednou za 14 dní a podíl pro členy skupiny vychází na 4–8 kg zeleniny (jarní podíly jsou menší, složení zejména saláty, bylinky aj.). Samotný výdej, který probíhá vždy ve středu v podvečer, zajišťují sami členové*členky KPZky. Současně se během sezóny alespoň jednou vydáváme na víkendový výlet přímo na farmu, kde je dost času na seznámení se s chodem farmy, Vojtou a Zuzkou i s lidmi z dalších KPZ odběrných skupin z Prahy.

Cena jednoho závozu vychází na 500 Kč, za celou sezónu proběhne 16 závozů, čili celkem vychází pro rok 2024 cena za členství v zeleninové KPZkce na 8 000 Kč. Platí se ve dvou splátkách v únoru/březnu a v červnu/červenci.

Více informací najdete v článku KPZ v Olze přijímá nové členstvo.

Máte-li o členství zájem, kontaktujte Ivu Linhartovou na iva@bubahof.com.

Poslední zvonění

Prostor Olga
27. června - 8. září 2024
Oživme uličku u Sokola vol. 2

Ulička Mnišská
13. června 2024
Swap rostlin

Prostor Olga
22. května 2024
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.